postheadericon Formalności zwrotu podatku z Norwegii

Ostatnimi czasy wyjazdy Polaków w celach zarobkowych nie ograniczają się jedynie do najbliższych sąsiadów, czyli Niemców, czy popularnej Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Coraz częściej nasi rodacy podejmują zatrudnienie w krajach skandynawskich, głównie w Norwegii.

Każdy, kto przebywał na terenie Norwegii przez przynajmniej 6 miesięcy i tam podjął zatrudnienie oraz odprowadzał podatki, ma obowiązek rozliczyć się z tamtejszym Urzędem Skarbowym. W przypadku nie wywiązania się z tej konieczności, norweski urząd dokonuje automatycznego rozliczenia podatnika, co jest dla niego bardzo niekorzystne, z racji, iż zostaną pominięte wszelakie przysługujące ulgi i odliczenia. Poza tym, norweski Urząd Podatkowy naliczy dodatkowe kary oraz odsetki.

Do rozliczenia się z norweskim fiskusem, konieczne jest złożenie druku RF-1015B od wszystkich pracodawców. W przypadku braku tego dokumentu, można posłużyć się dokumentami potwierdzającymi wypłatę wynagrodzenia. Ponadto należy złożyć deklarację Selvangivelse, którą otrzymuje się od urzędu na przełomie marca i kwietnia na podany adres zameldowania, w Polsce lub w Norwegii. Dokument ten posiada specjalne kody przeznaczone do wysłania zeznania podatkowego drogą elektroniczną do norweskiego Urzędu Podatkowego. W przypadku posiadania karty Skattekort, również należy ją złożyć w urzędzie skarbowym. Do tego oczywiście należy posiadać kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość.

O zwrot norweskiego podatku dochodowego można się ubiegać nawet 3 lata wstecz. Procedura trwa wówczas nieco dłużej, jednak wnioski takie w większości przypadków są rozpatrywane pozytywnie. Również, gdy brak jest wszystkich wymaganych dokumentów, jest możliwe by uzyskać nadpłacony podatek z powrotem.

W przypadku, gdy pracownik stara się o zwrot podatku za ostatni rok kalendarzowy, norweski fiskus wypłaci należność najpóźniej do końca października. Zaś jeżeli chcesz odzyskać nadpłacone kwoty a poprzedni rok, norwescy urzędnicy mają na wypłacenie nadwyżki od 4 do 6 miesięcy czasu od dnia otrzymania zeznania. Osoby, które złożą zeznania podatkowe po terminie, czyli po 31 marca, będą rozliczane w późniejszym okresie. Istnieje jednak możliwość przedłużenia terminu składania wymaganych dokumentów w Urzędzie Skarbowym do 30 maja.